Více info
Pokud vytvoříš ledajaký jednoduchý objekt, co se stane? Například objekt Adresa? Vytvoří se v haldě - v paměti. Objekt může mít nasetované nějaká data/informace. Pokud se ale ztratí reference v javovském kódu na tento objekt v haldě - tak se smaže. Pokud si chceme uchovat tyto informace, tak je můžeme uložit do databáze a nejlíp tak, aby po vytažení z databáze, měla tato data tutéž formu - tedy formu objektu Adresa.
Tomuto se říká, že Persistence (uchováme stálost) objekt do databáze. Jakoby tenhle objekt existoval i mimo JAVA programu. Tenhle objekt se uchová v úložišti a znovu se vytvoří, pokud bude třeba.
Tomuto se říká Persistence (uchováme stálost) objektu do databáze. Jakoby tenhle objekt existoval i mimo JAVA program. Tenhle objekt se uchová v úložišti a znovu se vytvoří, pokud bude třeba. Klasické databáze jako Oracle, MySql a další jsou relační databáze, které mají data uložená ve formě tabulek. V JAVĚ ukládáme data ve formě objektů, v databázi ve formě tabulek. Ale co mají podobné? V relační databázi máme sloupce, které mají názvy, a v řádcích máme hodnoty. Totéž platí i pro objekty v JAVĚ, kde máme název proměnné a hodnotu v ní uloženou.
Zde přichází pod ruku ORM (Object Relational Mapping). Jedná se o objektově relační mapování. My naše JAVA objekty namapujeme na tabulky relační databáze.
Naučíš se používat ORM framework Hibernate, který ale budeš vědět kdykoliv nahradit jiným frameworkem, protože se budeme držet JPA (JAVA Persistence API) standardů. Naučíš se, jak si namapovat databázi na objekty a jak uložit, vybrat, upravit tyto objekty podle přání.
Abys zvládl tenhle kurz, musíš mít absolvované základy Javy. Pokud bys chtěl věci pochopit do hloubky, například jak pracuje framework Hibernate, tak JAVA pro pokročilé Tě na to připravila.
Pokud jsi ale ještě neabsolvoval kurz JAVA pro pokročilé, tak nevadí, technologie, které se budeš učit, zvládneš používat a většinu věcí pochopíš, ale podrobnosti už ne - například jak je možné, že stačí napsat anotaci a framework s tím už umí pracovat. To bys právě pochopil, kdybys absolvoval kurz JAVA pro pokročilé.
01 Co je persistence
02 Co je ORM
03 Problém s JDBC přístupem - výhoda ORM
04 Co je Hibernate
05 Co je JPA
06 Úvod k příkladu - zakládáme projekt
07 Nastavení persistence.xml souboru, nastavení konekce na databázi
08 Mapování třídy a identifikátoru
09 4 strategie generování identifikátoru
10 Mapování - automatické mapování podle názvu
11 Ukládáme data do databáze - EntityManager
12 Získáváme data z databáze
13 Úvod k složitějšímu příkladu
14 Mapování Enuma - různé strategie
15 Převod mezi různými typy - AttributeConverter
16 Kód iv Git repozitáři
17 Embeddable
18 Více teorie o identifikátorech
19 Mapování s děděním - MappedSuperclass
20 ManyToOne asociace
21 OneToMany asociace - obousměrná 1
22 OneToMany asociace - obousměrná 2 - Typy kaskády a co je to kaskáda
23 OneToMany asociace jednosměrná
24 ManyToMany asociace
25 OneToOne asociace
26 Hibernate - specifické nastavení - automatické vytváření db tabulek
27 Probíhá získávání - Fetch types
28 Flush
29 SQL native query
30 Criteria
31 QueryDSL
32 EntityManagerFactory jen jednou
33 Exception handling
34 Hibernate - na co si dávat pozor - nežádoucí změny nad databází
35 Hibernate - na co si dávat pozor - odpojení objektu od persistence Contextu
36 Hibernate - na co si dávat pozor - zavření entity manageru
37 CRUD operace
Tento online kurz je součástí online kurzu Java pro junior programátory , pokud ho máš zakoupen, tento kurz již nepotřebuješ.