V tomto online kurzu se podíváme na to, jak se v Pythonu vytváří webové stránky a webové aplikace. Python je vhodným jazykem na programování backendové části webové aplikace. Ale samozřejmě se podíváme i na součásti frontendu a vytvoříme spolu plnohodnotnou webovou aplikaci se všemi jejími součástmi.
I když jeden z nejpoužívanějších webových frameworků v Pythonu na vývoj web aplikací je Django, my se podíváme raději na Flask. V tomto kurzu máme za cíl pochopit, jak funguje webová aplikace, jaké jsou její součásti a s čím se budeme v praxi setkávat. Pro tento účel je vhodnější Flask, protože je minimalistický a jednoduchý. Má malé jádro, které je snazší pochopit a je jednoduše rozšiřitelný.
Nic se ale neboj! Všechny znalosti, které se zde naučíš, budeš schopen aplikovat i na jiné frameworky. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že je důležitější kvalitně pochopit architekturu webové aplikace, než pochopit filozofii samotného frameworku. Všechno to totiž funguje velmi podobně. Takže pokud pochopíš základní principy, budeš se umět zorientovat v jakémkoliv frameworku.
Kurz je určen pro všechny, kteří se chtějí naučit dělat webové stránky a aplikace a pochopit architekturu takových aplikací. Kurz vyžaduje základní znalosti Pythonu. Pokud se chceš naučit Python jako takový, zkus raději online kurz Python pro začátečníky.
I v tomto kurzu budeme často pracovat s terminálem. Nepotřebuješ skoro žádné znalosti, vše si ukážeme. Hlavně se toho terminálu není třeba bát. Tento kurz pokrývá v zhuštěné podobě strašně moc informací. Proto je potřeba obrnit se trpělivostí. Každé řemeslo, které chceš dělat, vyžaduje krev a pot.
Projekt, na kterém budeme pracovat, bude velmi jednoduchý a poskytne nám prostor na učení. Navíc když skončíme, zůstane ti v rukou webová aplikace, s kterou můžeš dále pracovat, přidávat si další funkce a upravit si ji dle svých představ.
Po absolvování tohoto kurzu tedy budeš schopen:
Absolvováním tohoto kurzu pro sebe získáš:
1. Úvod
2. Teaser
3. Úvod do web developmentu
4. Architektura webu
5. Proč řešit vývojové prostředí?
6. Nastavení dev nástrojů (part1)
7. Nastavení dev nástrojů (part2)
8. Základy Flask
9. Hello World v lahvích
10. URL routing?
11. Markdown blog platforma
12. Základní HTML, CSS
13. Dědičnost v systému Jinja
14. Přihlašování a session management
15. Příprava na databázi
16. Použití databáze v appky
17. Posíláme flash zprávy
18. WTForms?
19. Uklidňující - Restful - URL
20. Pokročilé Flask-ování
21. Alchemy s databází
22. Stahování databáze - migrace
23. Hešujeme # hesla
24. Flask blueprint
25. Refaktorizační
26. Cool stránky i když nastane chyba
27. Stránkování
28. Plastická chirurgie Bootstrap
29. Markdown editor - Instalace
30. Markdown editor - Integrace
31. Úkoly na pozadí
32. Spam aka newsletter
33. Posílání mailů na pozadí
34. Factory design pattern
35. Opět Refactor
36. Jak posílat mail přes Gmail
37. Lepší konfigurace
38. Deployment
39. Balíčkování Python appky
40. Deployment Linux
41. Automatizování pomocí Fabric-u
42. Deployment Cloud
43. Deployment Docker
44. Testing
45. Kam dál?